Povești

Fiica mea de 12 ani și-a tăiat părul pentru a face o perucă unei colege bolnave de cancer

În birou nu era doar Letiția.

Erau aproape douăzeci de copii.

Fete și băieți.

Unii stăteau pe scaune, alții în picioare.

Advertisements

Iar ceea ce mi-a tăiat răsuflarea a fost că mulți dintre ei aveau părul tuns foarte scurt.

Unii chiar se raseseră complet.

În mijlocul încăperii stătea Mirela.

Purta peruca făcută din părul Letiției.

Și plângea.

Pentru o secundă, am crezut că se întâmplase ceva rău.

Apoi am observat că și directorul avea ochii umezi.

— Ce s-a întâmplat? am întrebat încet.

Directorul a inspirat adânc.

— După ce Letiția i-a oferit peruca Mirelei în această dimineață, ceva neașteptat s-a petrecut.

M-am uitat spre fiica mea.

Părea jenată.

Și puțin confuză.

— Eu nu am făcut mare lucru, mamă, a spus ea.

Un băiat din clasa ei a intervenit.

— Ba da.

Apoi s-a întors spre mine.

— Noi am văzut-o pe Mirela când a pus peruca. Pentru prima dată după multe luni, a zâmbit.

Mirela și-a șters lacrimile.

— M-am simțit normală din nou, a spus ea încet.

Biroul a rămas tăcut.

Directorul a continuat:

— După aceea, unul dintre băieții care râseseră de ea ieri a cerut să meargă la baie.

Am văzut rușinea pe chipul unui băiat aflat în spatele încăperii.

— Când s-a întors, era tuns aproape zero, a explicat directorul.

Băiatul a privit în podea.

— Mi-am dat seama că am fost un idiot.

A urmat alt copil.

Și încă unul.

Și încă unul.

Până la pauza mare, mai mulți elevi își sunaseră părinții cerând voie să se tundă.

Unii merseseră la frizerii din apropiere.

Alții folosiseră mașini de tuns aduse de părinți.

Totul se răspândise prin școală într-un ritm incredibil.

M-am uitat din nou la copiii din birou.

Acum înțelegeam.

Nimeni nu voia ca Mirela să se mai simtă diferită.

O profesoară aflată lângă fereastră a zâmbit.

— Nu m-am putut abține nici eu.

Și-a scos încet eșarfa de pe cap.

Avea părul tuns foarte scurt.

Copiii au râs.

Atmosfera s-a destins.

Apoi Mirela s-a apropiat de Letiția.

— De ce ai făcut asta pentru mine?

Letiția a rămas câteva secunde pe gânduri.

— Pentru că știu cum arată durerea asta.

Mirela a ridicat privirea.

— Cum?

Pentru prima dată, Letiția a vorbit despre tatăl ei în fața tuturor.

— Tatăl meu a murit acum trei luni. Și el și-a pierdut părul în timpul tratamentului.

În încăpere s-a făcut liniște.

— Îmi amintesc cât de trist era când se privea în oglindă. Dar eu îi spuneam că tot tatăl meu rămâne.

Vocea ei tremura.

— Așa că m-am gândit că și tu ai nevoie ca cineva să-ți amintească faptul că rămâi aceeași persoană.

Mirela a început să plângă din nou.

De data aceasta, Letiția a îmbrățișat-o.

Nimeni nu a spus nimic pentru câteva momente.

Apoi directorul și-a dres glasul.

— În douăzeci și șapte de ani de când lucrez în învățământ, nu am văzut niciodată așa ceva.

S-a uitat spre Letiția.

— Ceea ce ai făcut tu a schimbat ceva în școala asta.

M-am uitat la fiica mea.

La copilul care încă își plângea tatăl.

La copilul care transformase propria suferință într-un gest de bunătate.

Și, pentru o clipă, am văzut atât de mult din tatăl ei în ea încât mi-au dat lacrimile.

Înainte să plecăm, Mirela a venit spre mine.

— Doamnă, vă mulțumesc.

— Nu mie trebuie să-mi mulțumești.

Ea a zâmbit.

— Știu.

Și s-a întors spre Letiția.

În acea după-amiază, când am ajuns acasă, am găsit o fotografie cu soțul meu pe bibliotecă.

M-am oprit în fața ei.

— Ai văzut asta? am șoptit.

Nu exista răspuns, desigur.

Dar pentru prima dată după moartea lui, nu am simțit doar durere.

Am simțit și mândrie.

Pentru că fiica noastră devenise exact genul de om pe care el sperase mereu să îl crească.

Iar uneori, chiar și după cele mai grele pierderi, bunătatea găsește o cale să meargă mai departe.

Această lucrare este inspirată din evenimente și persoane reale, însă a fost ficționalizată în scopuri creative. Numele, personajele și detaliile au fost schimbate pentru a proteja intimitatea și pentru a îmbunătăți narațiunea. Orice asemănare cu persoane reale, în viață sau decedate, sau cu evenimente reale este pur întâmplătoare și nu este intenționată de către autor.

Autorul și editorul nu își asumă responsabilitatea pentru exactitatea evenimentelor sau pentru modul în care sunt portretizate personajele și nu sunt răspunzători pentru eventuale interpretări greșite. Această poveste este oferită „ca atare”, iar orice opinii exprimate aparțin personajelor și nu reflectă punctele de vedere ale autorului sau ale editorului.